Kulübümüz

Kardo

Karapınar'ı, Doğayı Ve Sporu Seviyoruz

Doğa sporlarına ilgisi olan her yaşta insanın bilgilenmelerini, spor yapmalarını sağlıyor ve destekliyoruz

2021 yılında Karapınar’lı Yamaç paraşütü pilotlarının bir araya gelerek oluşturduğu tüm yaşlarda insanların spor ile ilgilenebileceği gerçeği ile kurulmuş olan bir kulüptür.

Karapınar Uçuç Ve Doğa Sporları Kulübü Derneği

Doğa Sporları

2021 yılında Karapınar'lı yamaç paraşütü pilotlarının bir araya gelerek oluşturduğu tüm yaşlarda insanların spor ile ilgilenebileceği gerçeği ile kurulmuş olan bir dernektir.

Doğada ve doğal ortamda, malzemesiz veya bir malzeme yardımıyla yapılan sporların tümüne doğa sporları denir. İş güç koşuşturmanın arasında eminim zaman bulamıyoruz yada aslında çok yapmak isteyip de sürekli ertelediğimiz, bir bakıma kendimizi ihmal ettiğimiz çağımızda rutinimizin dışına çıkmak hem zor gelir, hem de heyecan verir. İnsanın doğasında daima hareket vardır. Fakat rutin insanı tembelleştirir. Çünkü bu kolaydır. Fakat rutini aşmak, farklı bir şey yapmak çok zor ve uzak görünse de; sadece ayakkabınız giyip dışarı çıkıp kendinize bir parkur belirleyip yürümeye başladığınızda spor yapmaya başlamış olursunuz. İnsan bu hareket azlığı ile başa çıkabiliyorsa, yaşam kalitesini yükselir, fiziksel anlamda günlük yaşamdaki etkinlikleri daha kolay yapar hale gelir. Bütün bu faaliyetleri yapabildiğimizde aslında “spor” olgusunu hayatımıza sokmuş oluruz. Atatürk’ün de önerdiği gibi “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”.

Yorulma otur oturduğun yerde zihniyeti her zaman yenilmeye mahkumdur. Çünkü bu düşünce şişman, tembel, sağlıksız, mutsuz insanlar yaratır. Bu düşünceyi yenmek anlık bir kararla başlar. Spora başladığınızda yalnız olmadığınızı fark edeceksiniz, kabuğunu kırdıktan sonra insanı ne yağmur durdurur ne çamur. Bu kararlılık iradeyi de güçlendirir.
Karapınar’da nerede spor yapabiliriz diyebilirsiniz. İşte burada doğa sporları devreye giriyor. Doğa sporları engel tanımaz bir ova, vadi, dağ, kaya, göl, yamaç fark etmez parkuru belirleyin yapmak istediğiniz spor dalını seçin biz de orada olacağız.

Doğa Yürüyüşleri

Yine en kolay ve herkesin yapabileceği hiçbir ekipman gerektirmeksizin her yaş grubunun yapabileceği doğa yürüyüşleri(hiking) aktivitelerimiz olacak. Uzun doğa yürüyüşleri(kamp ya da konaklama içerikleri ile..trekking) organizasyonları için önce ekibimizi kurmamız ve yapılandırmamız gerekiyor.

Duvar ve Kaya Tırmanışı

Düz duvar ve kaya tırmanışı

Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü A Noktasından B Noktasına uçarak gitmenizi sağlayan bir hava ulaşım aracıdır. Biz Karapınar Uçuş ve Doğa Sporları Kulübü Derneği kurucuları Karapınarlı Yamaçparaşütçüler olarak önceliğimizi yamaçparaşütü sporu olarak belirledik. Bu amaçla Türkiye Hava Sorları Federasyonundan Tepemize (Göktepe’ye) Sportif alan ilanı ve tepe uçuş uygunluk raporu içintesciline başvurduk. Bölgemizde hava oyunları şenlikleri ve yarışmaları düzenleme çalışmalarımıza başladık bile. Artık bilindiği üzere Göktepe gibi; 3 farklı yönde uçuş veren, yolu olan -yeni ekilmiş olsa da- ağaçları ve çim kalkış pistine sahip, keyifli bir uçuş tepemiz(take off) var. Ne varki; bölgemizde bizimle kanat açmak isteyen dost ve arkadaşlara da çok ihtiyacımız var. Uçuşla ilgilenen, faaliyetlerde bulunacak, eğitim almak isteyen arkadaşlarımıza elimizden gelen desteği sağlayacağız. Bunların yanısıra bizimle uçmak isteyen dostlarımız için de projeler geliştirmeye çalışıyoruz.

Yönetim Kurulu

Üye Olun

Üye olun birlik olalım. Karapınar’ın doğasını birlikte keşfedip yeni maceralara merhaba diyelim